• poniedziałek - piątek: 8.00-16.00, sobota: 8.00-12.00
58 685 13 32 murkam@murkam.com.pl
Kawle Dolne ul. Rzemieślnicza 87

Wapień Olandzki

NASZE PRODUKTY

Wapień Olandzki

Historia wapieni olandzkich

Historia wapieni olandzkich w Polsce zaczęła się już w średniowieczu, w okresie intensywnego rozwoju rodzimego eksportu. Dno dawnego statku wypełnione było tonami towaru, który służył jako balast, zapewniający stabilność na wodzie. W drodze powrotnej towar zastępowano tym co było najłatwiej dostępne, np. cegłami z Holandii lub kamieniami z krajów skandynawskich, szczególnie wapieniem z wyspy Oland. Później nauczono się przerabiać i wykorzystywać te materiały. W okresie XIV-XVII, szczególnie podczas Złotego Wieku XVI, powrotne statki handlowe z krajów skandynawskich i miast hanzatyckich wypełnione były budulcem dla rosnącego Gdańska i innych miast Pomorza.

Wapienie olandzkie spotkać można w zabytkach architektury sakralnej jak i zabytkach użyteczności publicznej. Obiekty takie rozsiane są na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Głównie w Koszalinie, Gdańsku, na Litwie (np. w Wilnie), dawnych miastach hanzeatyckich tj, Toruń, Elbląg, w głębi lądu w Poznaniu, Bydgoszczy, ale i w wielu małych miejscowościach tj, Mielno, Darłowo, które w większości stanowiły osady Krzyżackie na obecnych terenach Wybrzeża Bałtyckiego, Kaszub, Kujaw i nie tylko.

Wapienie znalazły szerokie zastosowanie. Wykorzystywano je jako elementy budowlane, wykończeniowe na schody, posadzki, płyty nagrobne. Tworzono z nich rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze, elementy dekoracyjno wykończeniowe, wykładano nimi place główne rynki.

Dane techniczne

Oland szary:

Gęstość objętościowa – 2716kg/m3
Absorbcja:
Objętościowo – 0,53%
Wagowo – 0,20%

Oland Czerwony:

Gęstość objętościowa – 2721kg/m3
Absorbcja :
Objętościowo – 0,18%
Wagowo – 0,07%

http://www.murkam.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/wapien-czerwony-jasny-470x320.jpg
wapien olandzki szary
wapien olandzki czerwony